A célok hazai megvalósítása
Jelentős erőfeszítések történtek már a múltban is a fenntarthatóság elveit követő társadalmak és nemzetközi együttműködés megteremtésére, de eddig egyetlen terv és program sem bírt ilyen elszántsággal, széleskörű politikai támogatottsággal és eszközökkel, hogy ezen ambíciókat megvalósítsa. A „Világunk átalakítása: a fenntartható fejlődés 2030-ig szóló programja” és az annak gerincét alkotó Fenntartható Fejlődési Célok a jelen nagy vágyát fejezik ki, hogy legyen jövőnk is.
Az új közös program megteremtésével a nemzetközi közösség célja, hogy egy akció alapú, komplex, egyúttal tömör stratégiai tervet dolgozzanak ki és hajtsanak végre, amely a különböző területeken átívelő keretrendszert biztosít.
Az új nemzetközi program végre ötvözi az eddig különálló és jórészt egymásnak ellentmondó fejlesztési és fenntartható fejlődési együttműködés céljait és eszközeit. Tehát szemben a korábbi fejlesztési együttműködési programokkal, e program átveszi a fenntartható fejlődési koncepció átfogóbb szemléletét és már nem csak a kevésbé fejlett országokkal kapcsolatos támogatási teendőkre vonatkozik, hanem minden ország és régió számára célokat határoz meg. Az új programot tehát az „egyetemesség” koncepciója hatja át, mind az abban megfogalmazott egyetemes globális víziót, mind a konkrétabb fenntartható fejlődési célok tekintetében azzal a célkitűzéssel, hogy az emberiség általában és minden társadalom biztonságos, egyenlő és fenntartható helyet teremtsen magának a bolygón. E nemes elképzelések mellett a programmal kapcsolatban mégis komoly aggályok is megfogalmazhatók. Ezek egy része általában az eddigi nemzetközi fejlesztési és fenntartható fejlődési együttműködés alapvető problémáira vonatkoznak, más részük konkrétabban a most elfogadásra váró programmal függ össze.
A Civil Kerekasztal a Fenntartható Fejlődési Célokért egyik alapvető feladatának tartja, hogy figyelemmel kísérje a Célok magyarországi végrehajtását, javaslatokat fogalmazzon meg a kormányzat és a társadalmi szereplők számára, valamint, a kormányzati és nem kormányzati szervezetek közötti strukturált párbeszédet elősegítése ezzel kapcsolatban.
A monitoring egyik fontos eszközei az indikátorok. Ezért első lépésként egy német program eredményeit felhasználva meglévő mutatók alapján vizsgáltuk meg, hogy a Célok teljesítésével kapcsolatban hol áll hazánk. Ez még természetesen egy kiindulópont, melyet terveink szerint fejlesztünk tovább és alakítjuk a hazai igények szerint.
Indikátor kiválasztása: