Holocén Természetvédelmi Egyesület
Általános cél
1979-ben jött létre Miskolcon a Bükki Nemzeti Park Baráti Köre, amely 1981. december 13-án átalakult Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Természetvédelmi Egyesületté, mint hazánk első, országos hatáskörű természetvédelmi egyesülete. A HOLOCÉN nevet 1984-ben vette fel. Az Egyesület megalakulása óta folyamatosan működik.
Egyesületünk tevékenységi köre országos, azonban egyes projektjeink az egész Kárpát-medencére hatást gyakorolnak. 14 megyéből vannak tagjaink, illetve önkénteseink.
Céljaink:
A Kárpát-medence természeti értékeinek, állapotának megismerése, védelme, fenntarthatóságának elősegítése.
- Ennek érdekében elméleti és gyakorlati ökológiai, valamint környezeti kutatások tervezése, irányítása, végzése.
- Kapcsolatok kialakítása a természetvédelemmel, vidékfejlesztéssel, fenntartható fejlődéssel foglalkozó hazai és külföldi csoportokkal, intézményekkel, kormányzati – és nem kormányzati szervezetekkel.
- Hasonló célokkal létrejött civil szervezetek támogatása minden, az egyesület rendelkezésére álló eszközzel.
Célunk hogy minél szélesebb körben segítsük a lakosságot a környezettudatos életvitel megismertetésében, kialakításában. Természetvédelmi szervezetként a céljaink között szerepel a fenntartható fejlődés elveinek megvalósulásához való hozzájárulás. A tevékenységeink mindegyike hozzájárul ezen alapelv megvalósulásához népszerűsíteni kívánjuk a fenntartható viselkedésmintákat.
Fontos szerepet játszik a civil társadalom erősítése, a lakosság széleskörű tájékoztatása, az érdeklődők és önkéntesek bevonása programjainkba.
Elért eredmények
Egyesületünk több mint 30 éve aktív szereplője a régió természet-, környezet-, vízvédelmi programjainak, részt vesz az országos és nemzetközi folyamatokban. Szervezetünk több mint kétszáz fős tagsága 12 megyére, 7 régióra terjed ki.
Jó kapcsolatokat ápolunk számos iskolával, egyetemi tanszékkel, önkormányzatokkal és azok társulásaival, minisztériumi, hatósági szervekkel.
Kapcsolatok kialakítása a természetvédelemmel, vidékfejlesztéssel, fenntartható fejlődéssel foglalkozó hazai és külföldi csoportokkal, intézményekkel, kormányzati – és nem kormányzati szervezetekkel.
Az ökológiai szemlélet terjesztése rendezvényeken és írásos anyagokban.
Az EU hatodik környezetvédelmi akcióprogramjában és az NKP 4-ban (4. Magyar Nemzeti Környezetvédelmi Program) egyaránt fontos szerepet kap a környezettudatos gondolkodásra való nevelés. Ezt segíti elő munkánk és munkánkat ez a pályázat.
Tevékenységeink közül a legtöbb embert érintők: szemléletformáló előadások tartása diák- és felnőtt lakosság számára fórumok, akciók, kampányok, versenyek, táborok, vetélkedők szervezése, támogatása (évente 50-60 alkalom).
Egyre nagyobb hangsúly helyezése a diákság szemléletformálására, hiszen ők a jövő generációja, aki még ténylegesen tehet a környezeti problémák megszüntetéséért.
Több civil szervezettel vannak közös programjaink:
klímavédelem (Éghajlatvédelmi Szövetséggel),
környezeti nevelés (Zöld Akció Egyesülettel),
vízgazdálkodás (WWF Magyarországgal) és természetvédelmi tevékenységek (MTvSZ tagszervezeteivel), témakörökben.
A Víz Keretirányelv végrehajtásával kapcsolatban nemzetközi (kárpát-medencei) tevékenységeket is folytattunk. Partnereink voltak: Silvanus Egyesület (Erdély), Zöld Eszék (Horvátország), Sosna Egyesület (Szlovákia). Az egyesület szakemberbázisa segítségével véleményezte az Országos Vízgazdálkodási Tervet, javaslatokat tett a felülvizsgálatával kapcsolatban.
Környezettudatos magatartásformák kialakítása gyermek, ifjúsági és felnőtt oktatás keretében. (Kiadványok megjelentetése, terepgyakorlatok, előadások, jeles napok megünneplése: Föld Napja, Madarak és Fák Napja, Vizek világnapja, stb). Mottónk: „Védeni csak azt tudjuk, amit ismerünk!”.
Az Észak-magyarországi régióban, illetve határon túl (Erdély, Kárpátalja), iskolai előadásokon, vetélkedőkön, interaktív foglalkozásokon, lakossági fórumokon, klub foglalkozásokon, gyakorlati oktatásokon, rendezvényeken, akciónapokon, az egészséges és fenntartható életmódot környezet-, természetvédelmet, népszerűsítő programjaink keretében az alábbi témákban végzünk szemléletformáló tevékenységet:
Környezettudatos háztartásvezetés
Megújuló energiaforrások
Energiahatékony háztartás
A civilizáció hatásai a természeti és épített környezetre
Szelektív hulladékgyűjtés, komposztálás – mindennapi tippek a hulladék csökkentésére.
Klímavédelem
Vízhasználat – vízszennyezés
A víz jelentősége az emberi életben
Ökológiai fogyasztóvédelem
Mivel mérgezzük magunkat és környezetünket (vegyszerek, kozmetikumok)
A vásárlástól a takarításig, a főzéstől a világításig, mindennapi jó tanácsok
Mivel etetnek minket? Ismerkedés az élelmiszerek összetételével, a leggyakrabban használt adalékanyagokkal
Fenntartható viselkedésformák
hulladékcsökkentési praktikák
Klímavédelem az iskolában
Tudatos vásárlás
Elsősegélynyújtás otthon
Mozgás szerepe az egészséges életmód kialakulásáért
egészséges táplálkozás
túrázás az egészségért
ökokertészkedés, stb