Leírás
A szárazföldi ökoszisztémák védelme célhoz kapcsolódó alcélok:
15.1 A nemzetközi megállapodásokból fakadó kötelezettségeinknek megfelelően 2020-ra biztosítjuk a szárazföldi és édesvízi ökoszisztémák és ökoszisztéma-szolgáltatásaik megőrzését, helyreállítását és fenntartható használatát, különösen az erdők, vizes élőhelyek, hegyek és száraz területek esetében.
15.2 Előmozdítjuk, hogy 2020-ra minden erdőtípusban fenntartható erdőgazdálkodás legyen, megállítjuk az erdőirtást, helyreállítjuk a leromlott erdőket, és világszerte jelentősen megnöveljük az erdőtelepítést és erdőfelújítást.
15.3 2030-ig leküzdjük a sivatagosodást, helyreállítjuk a leromlott talajokat és termőföldeket, ideértve a sivatagosodástól, aszálytól illetve árvizektől sújtott területeket, és arra törekszünk, hogy a világon a talajmérleg (azaz a helyreállítás és leromlás különbsége) pozitív legyen.
15.4 2030-ra biztosítjuk a hegyvidéki ökoszisztémák megőrzését, biológiai sokféleségük megóvását, hogy növekedjék az onnan származó, a fenntartható fejlesztések számára nélkülözhetetlen javak mennyisége.
15.5 Sürgős és jelentős mértékben beavatkozunk a természetes élőhelye leromlásának csökkentése érdekében, megállítjuk a biológiai sokféleség csökkenését, és 2020-ra megvédjük a veszélyeztetett fajokat, megakadályozzuk kipusztulásukat.
15.6 A nemzetközi megállapodások alapján elősegítjük a genetikai erőforrásokból származó hasznok igazságos és méltányos megosztását, és elősegítjük a hozzájuk való megfelelő hozzáférést.
15.7 Sürgős lépéseket teszünk a növény- és állatvilág védett fajai orvvadászatának és kereskedelmének megszüntetésére, intézkedéseket hozva a keresleti és kínálati oldalon egyaránt.
15.8 2020-ig intézkedéseket hozunk az invazív idegen fajok betelepítésének megelőzése, valamint a szárazföldi és vízi ökoszisztémákra való hatásuk csökkentése érdekében, és ellenőrzés alá vonjuk, vagy kiirtjuk a legfontosabb özönfajokat.
15.9 Az ökoszisztémák és a biológiai sokféleség adatait 2020-ig beépítjük a nemzeti és helyi szintű tervezésbe, a fejlesztési folyamatokba, a szegénység enyhítésére irányuló stratégiákba, valamint a nyilvántartásokba és elszámolásokba.
15.a Mozgósítunk és jelentősen megnövelünk minden lehetséges pénzforrást a biológiai sokféleség és az ökoszisztémák megőrzése és fenntartható használata érdekében.
15.b Jelentős erőforrásokat mozgósítunk, valamennyi forrásból, minden szinten, hogy fedezhessük a fenntartható erdőgazdálkodás költségeit és megfelelő ösztönzőket biztosítsunk a fejlődő országok számára az ilyen gazdálkodás elősegítésére, ideértve az erdővédelmet és az erdőfelújítást.
15.c Fokozzuk a védett fajok orvvadászatának és kereskedelmének leküzdésére irányuló erőfeszítések globális támogatását, többek között azzal, hogy segítjük megnövelni a helyi közösségek szakértelmét a fenntartható megélhetési lehetőségeik kihasználása érdekében.
Alcélok fordításának forrása: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar angol–magyar, kétnyelvű kiadás, 2016, Budapest, Szerkesztette Zlinszky János és Balogh Dorka
Hírek
15 - Szárazföldi ökoszisztémák védelme