Magyar Szegénységellenes Hálózat
Általános cél
A Magyar Szegénységellenes Hálózat (MSZEH) a szegénység megszüntetése érdekében tenni akaró civil szervezetek és szegénységben élő emberek informális csoportjainak összefogása. Célunk a szegénységet és kirekesztést megélt emberek hangjának erősítése és a szegénység visszaszorítása Magyarországon.
Elért eredmények
Világszerte megfigyelhető, hogy a környezeti ártalmak káros hatásai nagymértékben terhelik azoknak az életét, akiknek egyéb nehézségekkel is meg kell küzdeniük: többek között a szegénységgel. Ők férnek nehezebben hozzá a tiszta ivóvízhez vagy az egészségre nem káros megfelelő fűtési módokhoz.
Azt szeretnénk, ha nagyobb társadalmi figyelem és tudatosság övezné az energiaszegénység kérdéskörét, előtérbe kerülnének a fenntartható megoldások, illetve, ha a szegénységgel és társadalmi kirekesztés veszélyével küzdő emberek körében is erősödne a szemléletváltás az ember és környezete közötti viszony újraértelmezésében. Fontosak tartjuk azt is, hogy hozzáférhetővé váljanak számukra mindazok a módszerek, technológiák és eszközök, amellyel nemcsak javíthatják életminőségüket, de csökkenthetik ökológiai lábnyomukat is.
Számos lépést tettünk és teszünk e célok elérése érdekében:
- A Magyar Szegénységellenes Hálózat 2010-2014 között képviselte a szociális és egészségügyi civil szervezeteket a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanácsban. Ennek eredményeként a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégiában hangsúlyosabbá vált a szegénység és kirekesztődés témája a korábbi munkaverzióhoz képest, markánsabban megjelentek a témához kapcsolódó vállalások.
- 2014-ben nyilvános eseményt szerveztünk Energiaszegénység címmel. 2015-ben is tartottunk rendezvényt a témában, amelyekről a honlapunkon elérhető linkeken bővebb információk olvashatók.
- Ugyanebben az évben több más szervezettel együtt részt vettünk a “Szervezkedjünk tüzelőért!” című kampányban, amely azt célozta, hogy több olyan 5000 fő alatti lakosú önkormányzat pályázzon “szociális tűzifa-támogatásra“, ahol élnek energiaszegénységben érintett emberek. A kampány 2015-ben is megismétlődött, amelyről szintén részletesebben olvashatnak a „Fenntarthatósági munkacsoport”-ot bemutató fül alatt a website-on.
- Szintén 2015-ben együttműködő partnereinkkel közösen dolgoztunk azért, hogy 30 szegénységben élő családnak kelljen kevesebbet fizetnie a fűtésért, nyílászárók cseréje valósult meg.
- 2016-ban hívtuk ismét életre Fenntarthatósági munkacsoportunkat, amelyben érintettek és szakértők együtt kívánnak fellépni a fenntartható fejlődés ügyéért. A munkacsoport 2016-ban egy Baranya megyei kistelepülésen kezdett aktív munkába a helybeliek bevonásával, amely jelenleg is tart. Egy szociális vállalkozás beindításán dolgozunk, miközben közös összefogással, adományok révén nyolc családi ház tetejének felújítása zajlik, az energiaszámlák csökkentése érdekében is közösségi munkát végzünk.